Close

Poznaj Afrykę. Sudan Południowy

🇸🇸 Poznaj Sudan Południowy – państwo powstałe po długiej wojnie domowej, 9 lipca 2011 roku w wyniku odłączenia się od Sudanu. To najmłodsze państwo świata, wciąż pogrążone w chaosie. Audycja Igora Grzybowskiego z Międzywydziałowego Koła Afrykanistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Dlaczego Koreańczycy z Południa rezygnują z jedzenia psów?

🇰🇷 Mieszkańcy Korei Południowej nie chcą jeść psów i opowiadają się za prawnym zakazem handlu ich mięsem. Dlaczego pies jest nie tylko pupilem, ale i zwierzęciem gospodarczym? Jaki wpływ na zmiany żywieniowe ma “westernizacja” oraz świat kultury i filmu? O tym mówił Roman Husarski, Instytut Boyma, Uniwersytet Jagielloński, prowadzi bloga Włóczykij, autor reportażu “Kraj niespokojnego poranka”.

Dlaczego mała Litwa stawia się Chinom?

🇨🇳 Litwa znalazła się na celowniku Chin. Litwa to mucha. A Chiny mogą tę muchę zabić – mówił mój gość Leszek Ślazyk z portalu chiny24.com.

Chiny protestują przeciwko utworzeniu w Wilnie tajwańskiego biura przedstawicielskiego na Litwie i podejmą „wszelkie konieczne kroki, by bronić swojej suwerenności”. Zapraszam na audycję w której poruszyliśmy również wątek obecności Chin w Europie.

Skąd wynika amerykanofilia Kosowa?

🇽🇰 Jak to dziś jest z kosowską niepodległością i jakie relacje łączą ją ze Stanami Zjednoczonymi? O życiu w Kosowie, amerykanofilii i kontaktach z Serbami mówiła mi dr hab. Magdalena Rekść z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Fot: Konrad Jęcek (GUN for HIRE)

Cud gospodarczy. Dlaczego Korei Południowej się udało?

🇰🇷 “Odwieczny sen, od zera do milionera”. Skąd wynika Koreański cud i potęga gospodarcza i w czym różnimy się od Koreańczyków? Jakie dobre przykłady powinniśmy czerpać z tego kraju, a gdzie nadal popełniamy błędy?

O koreańskiej gospodarce, ekonomii i świecie finansów opowiadał mi dr Łukasz Gołota z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

1 2 32